Телефон лікаря: +38 (066) 884-38-53
Записатися на прийом: +38 (044) 333-4-333

З великого числа гінекологічних захворювань в даному розділі буде приділено увагу найголовнішим, які, в ряді випадків, вимагають хірургічного лікування. На перше місце винесено безпліддя, як одна з найбільш актуальних проблем сьогодення. Безпліддя і ендометріоз - це два захворювання, тісно пов'язані один з одним, тому в наступній главі мова піде про ендометріоз.
Патологія матки - не менше актуальна проблема. Лейоміома матки (вузли великих розмірів, вузли, що деформують порожнину матки) і поліп, або гіперплазія ендометрію порожнини матки - діагнози, що часто встановлюються під час проведення ультразвукового дослідження (УЗД) і вимагають оперативного лікування.
В наступній главі детально описана проблема опущення тазових органів і нетримання сечі. Вказані варіанти лікування даної патології.
Окрему увагу приділено ургентній гінекології: апоплексії яєчника і позаматкової вагітності. Дані стани виникають несподівано і вимагають термінового лікування. У главі описано як запідозрити даний стан і вчасно звернутися до лікаря.

Безпліддя

На жаль, на сьогодні все більше сімейних пар стикається з проблемою безпліддя. У 50-60% випадків винуватцями ненастання вагітності є чоловіки. Чоловічий фактор виключається швидко і безболісно: шляхом здачі сперми і її обстеження - проведення спермограми. Жіночий фактор більш складний і багатогранний.

Однією з найбільш частих причин ненастання вагітності є трубний фактор. Якщо вагітність не наступає протягом року регулярного статевого життя, і при цьому відсутні інші фактори безпліддя, необхідно перевіряти прохідність маткових труб.

Ендометріоз

Ендометріоз - поширене гінекологічне захворювання, при якому тканина ендометрія, яка в нормі вистилає порожнину матки, потрапляє за її межі, формуючи ендометріоїдні вогнища. За даними ESHRE (ESHRE guideline on endometriosis 2013) ендометріозом страждає від 2 до 10% жінок репродуктивного віку і до 50% жінок з безпліддям.
Ендометріоз не є злоякісним захворюванням і може протікати безсимптомно. Основними проявами даної патології є біль і безплідність.
При проростанні тканини ендометрія всередину стінки матки, виставляється діагноз ендометріозу матки (аденоміоз). Даний стан називається внутрішнім ендометріозом. При появі ендометріоїдної тканини поза маткою (в яєчниках, маткових трубах, на очеревині) ми говоримо про зовнішній ендометріоз. При ураженні яєчників часто формуються кісти, знижується оваріальний резерв. У зв'язку з цим, при ендометріозі і безплідності не слід відкладати лікування. Ендометріоз, як би, «проїдає» тканину яєчника. Для оцінки потенціалу яєчника для настання вагітності необхідно обстежитися на АМГ (антимюллерів гормон). Цей показник допоможе розробити подальшу тактику.
На сьогоднішній день існує медикаментозне і хірургічне лікування ендометріозу, які часто, для досягнення потрібного ефекту, поєднуються.

Лейоміома

Фіброміома, фіброма, міома - це терміни, якими називається одне і те ж захворювання. У медичній практиці дана патологія носить назву лейоміома. Лейоміома матки зустрічається у 20-40% жінок старше 30 років, що робить її пухлиною, що найчастіше зустрічається у жінок дітородного віку.
У більшості випадків міоматозного вузли невеликі і вимагають лише спостереження в динаміці (УЗД контроль раз в 6-12 місяців). Однак в 10-12% випадків дана патологія вимагає проведення лікування.

На сьогоднішній день немає препарату для повного вилікування від міоми. Існуюче медикаментозне лікування часто виявляється малоефективним і, в таких випадках, рекомендовано проведення оперативного лікування.
Показання для оперативного лікування виставляються індивідуально на прийомі, однак можна виділити основні показання: розміри вузла більше 6 см, розташування вузла в порожнині матки, маткові кровотечі на тлі вузла.
Найбільш часто вузли видаляються лапароскопічним шляхом. При розташуванні вузлів в порожнині матки застосовується гістерорезектоскопія. У разі значного ураження матки, неможливості її збереження проводиться лапароскопічна екстирпація.

Патологія порожнини матки

Серед патологічних процесів порожнини матки найбільш часто зустрічаються: поліп порожнини матки, гіперплазія ендометрію, підслизова лейоміома матки, внутрішній ендометріоз, синехії порожнини матки.
Гіперплазія ендометрію - це патологічне розростання слизової оболонки матки з переважним ураженням залозистих структур.
Відповідно до класифікації ВООЗ до гіперпластичних процесів ендометрія відносяться гіперплазія, поліпи і атипові зміни слизової оболонки тіла матки.

Поліпи ендометрія можна визначити як на тлі гіперплазії ендометрія, так і при нормальній слизовій оболонці матки різних фаз менструального циклу.
З метою діагностики та лікування патології порожнини матки застосовується гістероскопія.

Опущення і випадіння матки і стінок піхви. Нетримання сечі.

Опущення або випадання стінок піхви і матки - патологія жіночої статевої системи, що зустрічається найчастіше. Серед показань до планової хірургічної корекції випадання матки і піхви займає третє місце після доброякісних пухлин і ендометріозу. У віці старше 50 років з таким діагнозом стикається практично кожна друга жінка.
Додатково групу хворих з опущеними статевих органів складають пацієнтки з пролапсом кукси піхви, кукси шийки матки після операцій з видалення матки: гистеректомій і надпіхвової ампутація матки.
Частота опущення статевих органів, розладів сечовипускання збільшується з віком. Нетримання сечі, часті позиви на сечовипускання спостерігаються у 30% жінок у віці до 55 років і у 75% - до 70 років.


Ургентні стани, що потребують невідкладної операції

Апоплексія яєчника

Апоплексія яєчника, іншими словами розрив яєчника, найчастіше виникає під час статевого акту і вимагає термінової госпіталізації з подальшим лікуванням. Наявність внутрішньочеревної кровотечі є показанням для проведення ургентної лапароскопічної операції. Найчастіше апоплексія відбувається в 2 половину менструального циклу і проявляється розривом жовтого тіла яєчника (кісти жовтого тіла). Суть операції полягає в зупинці кровотечі і видаленні крові і її згустків з живота з мінімальною травматизацією яєчника і збереженням всієї тканини яєчника.

Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність - це патологічна вагітність, при якій плодове яйце розвивається поза порожниною матки. Існує яєчникова вагітність, шийна вагітність, черевна та ін. Найбільш часто зустрічається вагітність в матковій трубі (трубна). Дане захворювання зустрічається з частотою 1 випадок на 100 вагітностей. Найбільш частою причиною позаматкової вагітності є інфекційно-запальні захворювання статевих органів, спровокувати які можуть аборти або часта зміна статевих партнерів. Також підвішений ризик виникнення позаматкової вагітності у жінок, у яких була позаматкова вагітність в минулому і була збережена маткова труба.
На ранніх етапах позаматкова вагітність може розвиватися безсимптомно. Виставляється даний діагноз при проведенні ультразвукового дослідження органів малого таза.
При позитивному тесті на вагітність необхідно негайно звернутися до лікаря при появі наступних скарг:

• скудні кров'янисті або коричневі виділення зі статевих шляхів;
• тянуча біль і неприємні відчуття внизу живота;
• нудота блювота;

У разі підозри на позаматкову вагітність, потрібна негайна госпіталізація в стаціонарне відділення. При виявленні позаматкової вагітності є тільки один вихід - видалення плідного яйця. Проведення такої операції можливо як зі збереженням, так і з видаленням маткової труби. Маткова труба видаляється в разі значної деформації маткової труби, повторної позаматкової вагітності.

Питання про можливе збереження маткової труби вирішується індивідуально в кожному конкретному випадку, узгоджується з пацієнтом з зважуванням всіх плюсом і мінусів того чи іншого методу.

Лапароскопічна методика, що застосовується в даних випадках, дозволяє здійснити найменш травматичне оперативне втручання, в результаті якого значно скорочується реабілітаційний період, а внутрішні органи практично не пошкоджуються.